facebook

Vajinismus Tedavisi Sonrası Dönem Vajinismus tedavisi sonrası dönemde hastalarımızı son derece mutlu bir yaşam ve güzel bir cinsel birliktelik beklemektedir. Vajinismus sorunu yüzünden eşiyle cinsel birlikteliğinin yanı sıra duygusal birlikteliği de zarar gören hastalarımızı mutlu bir cinsel yaşamın yanı sıra mutlu bir evlilik de beklemektedir. Çünkü cinsellik evliliğin en önemli öğelerinden biridir. Çiftler belki de bu hayatlarının en önemli sorunlarını aştıktan sonra evlilikleri ile ilgili yaşadıkları ufak tefek pürüzlerin de üstesinden gelebilmektedir.

Vajinismus Tedavi Sonrası Pozitif Değişimler

Vajinismus sorunu kişilerin yalnızca cinsel hayatını değil, bunun yanı sıra psikolojik ve sosyal yaşamını da etkileyen bir sorundur.

Vajinismus tedavisi sonrası dönemde hastalar vajinismus yüzünden kaybettikleri özgüveni yeniden kazanırlar. Kendilerini tam anlamıyla bir kadın gibi hissetmeye başlarlar. Kendilerinde gelen bu özgüven sayesinde tüm bu pozitif duygu durumları kişilerin sosyal hayatına da yansımaya başlar. Arkadaşlık ilişkilerinde, iş hayatında artık kendine güvenen ve başarılı bir kadına dönüşmüşlerdir. Birçok hastamızda bu pozitif değişimler gözle görülür bir şekilde kendisini göstermekte, çevreleri tarafından bile bariz şekilde fark edilmektedir. Tedavi olan hastalarımızın yürüyüş ve duruş şekilleri bile farklılaşmaktadır. Bu güzel değişimlerden eşler de nasibini almaktadır.

Vajinismus Tekrar Eder mi?

Vajinismus tedavisinin doğru merkezlerde ve alanında uzman kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir. Doğru merkezlerde modern ve bilimsel yöntemlerle yapılan tedavi sonucunda vajinismusun tedavi sonrası dönemde nüks etme (tekrar etme) olasılığı yoktur. Uygulanan bilişsel ve davranışsal tedavi yöntemleri, sorunun derinlemesine inerek kökten ve kalıcı bir şekilde çözümlenmesinde önemlidir.

Vajinismus tedavi sonrası dönem ile ilgili bizlere hastalarımızın en çok sorduğu diğer sorulardan biri de ‘’Acaba hamilelik ve doğum sonrasında bu problem tekrar edebilir mi?’’ şeklindeki çekincelerdir. Özellikle davranışsal terapide uygulanan egzersizlerle kişiler, tıpkı ‘bisiklete binmeyi, yüzmeyi veya araba sürmeyi öğrenir gibi’ kalıcı bir öğrenme kazanır. Bu sayede hamilelik döneminde cinsel ilişkiye ara verilse dahi sorunun tekrar etme olasılığı mümkün değildir.

Vajinismus tedavi sonrası dönem içinde çiftler yepyeni bir evliliğe yelken açmış olacaklardır. Gerçek anlamda karı – koca olmanın getirdiği mutluluk tüm hayatlarını sımsıkı kaplayacaktır. Geçmişte yaşanılan sıkıntılar da zaman içerisinde, sanki hiç yaşanmamış bir anı gibi kalacaktır.