facebook

Vajinismus Tedavisi & Jinekolog ve Jinekolojik MuayeneVajinismus hastalarının, henüz daha  ilk görüşmelerinde cinsel terapi konusunda uzman bir jinekolog tarafından  jinekolojik muayene yaptırmaları son derece önemlidir.

Vajinismus hastalarında jinekolog tarafından yapılan jinekolojik değerlendirmenin amaçları:
Cinsel terapiler konusunda eğitim almış bir jinekolog tarafından yapılan, 10 -15 saniye süren, yalnızca basit bir gözleme dayalı bu jinekolojik değerlendirmenin özellikle dört ana amacı mevcuttur:

  • Vajinismus tanısını netleştirmek,
  • Altta yatan yapısal (anatomik) bir engelin olup olmadığını görmek,
  • Vajinismus derecesini saptamak,
  • Uygulanacak doğru tedavi yöntemini belirlemektir.

Cinsel terapiler konusunda deneyimli ve hasta ile iyi empati kurabilen bir jinekolog hekim tarafından uygulanan jinekolojik muayene son derece basit, kolay ve ağrısızdır.

Vajinismusta jinekolog jinekolojik değerlendirmeyi nasıl yapar?
Çoğu vajinismus hastası bu basit jinekolojik değerlendirmeyi bile gereksiz şekilde gözünde büyütmektedir. Çünkü vajinismus tedavisine başlarken yapılan bu çok kolay değerlendirme bile onlar için ıstırap verici olabilir.
Cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog hekim 10-15 saniye süren, herhangi bir alet kullanmadan yapılan, bu çok kısa ve kesinlikle ağrısız jinekolojik değerlendirme sonrasında önemli veriler elde eder.

Jinekolojik değerlendirme klasik jinekolojik muayeneden farklıdır
Vajinismusta yapılan jinekolojik değerlendirme, klasik jinekolojik muayeneden farklıdır.

Jinekolojik muayeneler elle alttan parmak sokularak ve jinekolojik alet kullanarak yapılmakta iken, jinekolojik değerlendirme yalnızca gözle dıştan genital organların incelenmesine dayanmaktadır. Bu yüzden hastalarımız jinekolojik değerlendirmeden kesinlikle korkmamalı, endişe duymamalıdır. Nitekim değerlendirme sonrasında pek çokhastamız  “Bu kadar mı rahat olacaktı, gözümde ne kadar büyütmüşüm” türünden ifadeler sarf etmektedirler. Ayrıca hastaların çoğunda değerlendirme sonrasında iyi bir rahatlama izlenmektedir.

Jinekolojik değerlendirme konusunda rahat olunuz! Jinekolojik muayene gibi değildir!
Vajinismus hastalarında genel olarak, jinekolog doktor tarafından yapılan jinekolojik muayene korkuları da vardır. Jinekolojik muayene masasında yapılan ve tamamen görsel bir değerlendirmeye dayanan jinekolojik inceleme, klasik “jinekolojik muayene”den oldukça farklıdır.

Jinekolojik inceleme (değerlendirme), jinekolojik muayenedeki gibi alet kullanımı veya parmakla muayeneyi içermez. O yüzden son derece rahattır.

Vajinismus derecesi
Vajinismusun dört ayrı derecesi vardır. Bu da jinekolojik muayene sırasında kasılmaların şiddetine bakılarak tespit edilmektedir. Yani, vajinismus derecesi = kasılmaların derecesidir. Ona göre de tedavi planı yapılmaktadır.

Vajinismus ve Jinekolog – Jinekolog Yaklaşımı Önemlidir!
Jinekolojik değerlendirme sonrası cinsel işlev problemine yol açan kesin tanı konulabilmektedir. Bu basit jinekolojik değerlendirme her ne kadar kolay olarak görülse de cinsel terapi konularında deneyimli bir  jinekolog ve bu jinekoloğun vajinismus hastasına yaklaşımı son derece önemlidir.

Jinekolog doktor cinsel probleminden ötürü zaten çok zor şekilde kliniğine gelen vajinismus hastasına saygı duymalı, anlayışlı, sabırlı ve hoşgörülü olmalıdır.

Vajinismus tedavisinde jinekolog doktor ve jinekolojik değerlendirme endişesini yenelim!
Tekrar belirtmekte fayda görüyorum. Jinekolojik değerlendirmeler her hangi bir alet kullanılmaksızın yalnızca dıştan gözle bakılarak yapılmakta olup, son derece basittir, kesinlikle ağrısız – acısızdır ve yalnızca 10-15 saniye civarı sürmektedir.

Çok kısa süren ve son derece kolay-ağrısız şekilde uygulama ile geçen jinekolojik değerlendirmeler sonucunda hastalarımızın kaygıları, endişeleri azalmakta; hastalarımız korkularının ne kadar gereksiz olduğunu görmektedirler. Bu nedenle hastalarımızın hemen hemen tamamında ilk görüşmede yapılan bu değerlendirme sonrası bir rahatlık oluşmaktadır.

Vajinismus probleminin psikolojik mi yoksa organik engellerden mi kaynaklandığını tespit edebilmek için cinsel problemler konusunda deneyimli bir jinekolog tarafından gerçekleştirilen jinekolojik değerlendirme son derece önemlidir.

Vajinismus tedavisine başlamayı düşünen her hastanın öncelikle jinekolog doktor ve jinekolojik muayene endişesini bir kenara bırakması şarttır.