facebook

Vajinismus Tedavisi İçin HipnozHipnoz, kişinin bilincinden ötede yer alan bilinçdışı dediğimiz bölgeye yapılan bir tür yolculuktur. Bu nedenle hipnoz altında olan kişiye verilen mesajlar direk olarak bilinçdışına ulaştığı için son derece etkili olmaktadır. Hipnoz uygulamasıyla kişilerde kaygı düzeyi azalır, gevşeme sağlanır, rahatlama ve özgüven artar.

Hipnoz altında yapılan terapiye ‘hipnoterapi’ adı verilir.

Vajinismusta hipnoz alternatif bir tedavi yöntemidir

Hipnoz bir büyü veya sihir değildir. Vajinismus tedavisi için hipnoz yöntemi kullanılan alternatif yöntemler arasında yer almaktadır. Vajinismus sorunu kişinin bilinçdışından kaynaklanan psikolojik bir sorun olduğu için hipnoz yöntemi de tedavilerde kullanılabilir.

Vajinismus hastalarının büyük bir çoğunluğunda çocukluk ve ergenlik dönemlerinde cinsellik ile ilgili çevreden duyduğu yanlış mesajlar bilinçaltına yer ederek bu problemin oluşmasına neden olur. Hipnoz ve hipnoterapi yöntemiyle kişinin bilinçaltına inilerek buradaki yanlış mesajları düzeltmek, kişiyi cinsellikle ilgili duyduğu kaygılardan arındırmak, motivasyon ve özgüveni arttırmak, kişinin rahatlayıp gevşemesini sağlamak amaçlanır.

Vajinismusta hipnoz tedavisi rahatlama ve gevşemeyi sağlar. Hipnoz altında verilen mesajlar hastalarda son derece etkili olduğu için, hipnoterapi vajinismus tedavisi için kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak burada unutulmaması gereken nokta hipnoz ve hipnoterapinin, sorunun aşılmasında tek başına yeterli gelmediğidir.

Hipnoz yöntemi problemin kaynağına inerek zihni rahatlatmaya yöneliktir. Gevşemeyi sağlar, öz güveni yükseltir, hastanın tedaviye uyumunu arttırır.

Vajinismus Tedavisi İçin Hipnoz ve Hipnoterapi

Hipnoz ve hipnoterapi, vajinismus tedavisi için davranışsal - bilişsel cinsel tedavilere ek olarak uygulandığı takdirde etkili olabilir. Tedavide her halikarda bilişsel terapi ve davranışsal terapinin uygulanması şarttır.

Vajinismus tedavisi için hipnoz tek başına yetersizdir. Bu nedenle hipnoz tedavisinden sonuç alamayan hastalarımızın problemi daha fazla büyümekte ve tedaviye olan inançları sarsılmaktadır. Böylelikle hipnozu tek başına bir tedavi yöntemi olarak uygulayan merkezler vajinismus tedavisi için tercih edilmemelidir.

Vajinismus Tedavisinde Hipnoz Başarısı İçin Neler Gerekli?

Hipnozun başarıya ulaşması için hastanın hipnoz olmayı istemesi, hipnoza inanması, hipnoterapistine güvenmesi ve hipnoterapistin tecrübesi şarttır. Diğer taraftan herkesin hipnoz olma yeteneği farklıdır. Bazıları çok rahat bir şekilde derin hipnoza girerken, bazı hipnoza dirençli hastalar oldukça zor ve hafif şekilde hipnoz olmaktadırlar.

Hipnoz tedavisi (hipnoterapi), özellikle cinsel tedavilere karşı direnci yüksek, ileri düzeyde korkuları olan vajinismus hastalarında alternatif ve tedaviyi tamamlayıcı olarak kullanılmaktadır.