facebook

Vajinismus nedenleri arasında ilk önce cinsellikle ilgili yanlış ve abartılı bilgilerin düzeltilmesi, yeniden bir bakış çerçevesinin çizilmesi gerekmektedir. İşte genel olarak vajinismus terapisti tarafından cinsellik, kızlık zarı, ilk gece ve vajinal yapıyla ilgili doğru bilgilerin kazandırılması “cinsel bilgilendirme” veya “bilişsel terapi” adı verilir. Cinsellik ilgili yanlış bilgilerin doğru olanlarıyla değiştirilmesine de “bilişsel yeniden yapılandırma” adı verilir.

Bilişsel terapiye başka bir ifade ile ‘bilgilendirme tedavisi’ de denilebilir.

Bilişsel terapi vajinismus çiftlerinde mutlaka, ilk olarak uygulanması gerekli olan cinsel terapi şeklidir.

Cinsel Bilgilendirme Tedavisi - Bilişsel Cinsel Terapi Neden Gereklidir?

Vajinismus sorunu, ülkemizde kadınların evlenmeden önce duydukları cinsellikle ilgili pek çok yanlış bilgiler sayesinde gelişmektedir. İlk cinsel birleşmede aşırı düzeyde acı duyulacağı, bolca kanamanın olacağı, yırtılama – parçalanmanın olacağı, kilitlenme ile penisin vajina içerisinde kalacağı gibi dış çevreden alınan duyumlar kaygılanmalara ve buna bağlı ilişkide engel olunamayan kasılmalara neden olmaktadır.

Cinselliğin amacı haz almak, keyif almak olup; içinde ağrı, acı duygusu yoktur. Hatta yapılan bilimsel çalışmalarda klitorisin duyarlılığı erkek penisinden 2 kat daha fazladır. Yani, ilişkide belki de erkeğe oranla kadın daha çok zevk almaktadır. Ancak vajinismus sorununa sahip kadınlarda, istemsiz kasılmalar neticesinde penis vajina içine giremez. Yeterince vajinal ıslanmanın ve açılmanın olamaması da cinsel ilişkide zorlanma ve ağrı sebebi olmaktadır. Kasılma ve korkular tam olarak geçtikten sonra (tedavi sonrası dönem) hiçbir şekilde cinsel ilişkide ağrı duyulmayacaktır.

Aşırı Katı Cinsel Tabularda Bilişsel Terapiler

Cinselliğe karşı olumsuz duygularla yetiştirilen, katı dini ve ahlaki kurallardan ötürü cinselliği pis, ayıp, günah olarak gören, cinsel ilişkide isteksizlik ve tiksinti duyan, cinselliği reddeden kadınlarda da bilişsel cinsel terapinin önemi çok büyüktür.

Bilgilendirme Tedavisi- Bilişsel Cinsel Terapilerin Amacı Nedir?

Vajinismus tedavisi için uygulanılan bilişsel terapiler cinsellik, ilk gece ve kızlık zarı ile ilgili yanlış bilgilerin düzeltilmesini, yerine doğru bilgilerin konulmasını amaçlar.

İlginç Vajinismus İstatistikleri
Yalnızca bilişsel cinsel terapi, yani doğru bilgilenme sorunu çözmeye yetmeyecektir. Nitekim 2003 yılından itibaren tarafımızca 6000’den fazla vajinismus hastamız olmuş, bunlardan yaklaşık 65 'i kendisi doktordur. Hatta vajinismus sorununa sahip 2 hastamızın kendisi jinekolog hekimdir. Bu da vajinismus tedavilerinde çiftlere verilen cinsel bilgilendirme tedavilerinin (bilişsel terapilerin) ‘davranışsal cinsel terapiler’, yani bazı ‘vajinismus egzersizleri’ ile desteklenmesi şartını ortaya koymaktadır.