facebook

Vajinismus Tedavisi İçin BotoksVajinismus tedavisi için botoks uygulamaları tartışma konusudur. Bu bölümde vajinismus hastalığı tedavilerinde botoks (botox) uygulaması ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.Vajinismus tedavisi için botoks özellikle yurt dışındaki bazı merkezler tarafından denenmektedir.

Vajinismus tedavisi amacıyla botox uygulaması ilk defa ‘Pacik’ isimli bir plastik cerrah tarafından yapılmış ve ilginç sonuçları literatürde yayınlanmıştır.

Botoks (botox) nedir?
Botoks (botox), “Clostridium botulinum” isimli bir bakteriden elde edilen protein yapısında dünyanın en güçlü ve en öldürücü zehirlerinden birisidir; bu nedenle “botilinum toksini” olarak da bilinir.  Botoksun tıpta tedavi için kullanılan dozları oldukça düşük miktarlardadır.

Botoks tıpta nerelerde kullanılır?
Botoks zehiri (botoks toksini) insanda kasları geçici olarak felç etmektedir. İşte bu zehrin kasları geçici de olsa felç etme etkisinden tıp alanında yararlanma yoluna gidilmiştir. Spastik kas hastalıkları, migren, şaşılık tedavisi, bazı nörolojik hastalıklar tıpta botoksun en çok kullanıldığı alanlardır. Ayrıca kozmetik amaçlı olarak yüzdeki kırışıklıkları azaltmak,  el – ayak terlemelerini gidermek için de oldukça fazlaca kullanılmaktadır.

Vajinismus hastalığı tedavisi için botoks (botox) neden düşünülmüştür?
Vajinismus hastalığı tedavisinde botoks uygulaması vajinal kasların felç (paralizi) edilerek kasılmalarının engellenmesi amacıyla düşünülmüş ve yurtdışında bir kaç merkezde tarafından uygulanılmıştır. Bu amaçla botoks uygulaması vajinismus hastalarının vajinalarındaki kasların içine genel anestezi altında yapılmıştır.

Ancak hem vajinismusun psikolojik yönünün yalnızca kas kasılmalarından çok daha ötesinde olması, hem de botoks toksininin 3-4 ay sonra etkinliğinin sona ermesi vajinismusta botoks tedavisinin dezavantajlarını oluşturmuştur. Bu nedenlevajinismusta botoks tedavisi çok fazla kabul görmemiştir.

Vajinismus tedavisinde botoks neden önerilmez?
Vajinismusta botoks uygulaması ile belki vajinadaki kas kasılmaları tamamen giderilebilir; ancak hastaların cinsellik ile ilgili endişe ve kaygılarında bir azalma oluşmayacaktır.

Vajinismus hastalığı, vajina alt kısmındaki kasların istemsiz kasılması nedeni ile penisin vajina içine girememesi ile ilgili bir durumdur. Ancak vajinismus hastalarında kas kasılmalarına ilişki sırasında bilinçdışından köken alan korku, ‘’acaba acıyacak mı?’’endişesi ve kaygılanmalar eşlik etmektedir.

Vajinismus hastalarının pek çoğu cinsel ilişki sırasında yalnızca vajinasını kasmak bir yana, korku ve panik içinde bacaklarını kapatarak, tüm vücudunu kasarak ve eşini iterek cinsel birleşmeye engel olmaktadır. Bu nedenle çok az hasta haricinde vajinismus hastaları için botoks uygulamasının bir yeri yoktur.

Diğer taraftan vajinismus belirtileri panik atak benzeri bir durum yaratacak kadara güçlü olabilmekte, “cinsel ilişki sırasında çok kanamam olacak, çok canım acıyacak, yırtılacağım, parçalanacağım” şekline dönüşebilmekte ve bu şekilde kişi cinsel birleşme anı geldiğinde eşinin yanına dahi yaklaşmasına izin vermemesi ile sonuçlanabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi ve Botoks
Vajinismus tedavisi amacıyla botoks (botoks toksini) yapılmasını önermeyiz. Tedavilerde öncelikle korkuların sonlanmasını sağlamak gerekmektedir.

Vajinismus nedenlerinin % 90’ı psikolojik orijinli olup, bu psikolojik alt yapının düzeltilmeksizin yalnızca hastaların vajinasından yapılan enjeksiyonlarla kas spazmının çözülmesi sorunu halletmemektedir.

Botox uygulamasının vajinal kas içine uygulaması ile ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından verilmiş ruhsatı da bulunmamaktadır.

Vajinismus ilacı veya vajinismus ilaçları var mı?
Vajinismus sorunu çözümü için halen mucizevi bir “vajinismus ilacı” elimizde bulunmamaktadır. Vajinismus tedavisinde mucizevi vajinismus ilaçları, vajinismus için ilaç tedavisi ve bilim dışı yöntemler aramak yerine bilimsel yollardan sapmamak gerekmektedir.

Vajinismus sorunu tedavisi için başvurulan ancak çözüme ulaşamayan her türlü girişim, ileriki dönemlerde tedaviler için umutsuzlukları arttırmaktadır. Bu nedenle kesin ve etkin vajinismus tedavisinde modern ve bilimsel yöntemlerle cinsel terapiler şarttır.

Vajinismus hastalığı tedavisi için botoks uygulaması yerine cinsel terapi daha mantıklıdır!
Vajinismusta botoks veya bu tür başka tür mucizevi bir ilaç veya çözüm aramak yerine, bir an önce modern cinsel terapiler için adım atmak son derece önemlidir.

Düşünürün dediği gibi; “Çaresizsiniz VEYA Çare Sizsiniz…”
Çareler yalnızca sizde bitmektedir.
Vajinismus tedavilere başlamak için gecikmeyiniz.
Nitekim başlamak bitirmenin yarısıdır.

Vajinismusta kesin ve kalıcı sonuç için cinsel terapi şarttır. Vajinismus tedavisi için uygulanan dünyada cinsel tedaviler arasında en çok Bilişsel ve Davranışsal Cinsel tedaviler (BDCT) yer almaktadır.

Vajinismus sorunu günüümzde uygulanan ‘Hasta Dostu’ tedavi teknikleri ile ortalama olarak 3 gün içerisinde çözüme kavuşmaktadır.