facebook

Vajinismus Tedavisi İçin Bayan DoktorHastalarımızın bir kısmı vajinismus tedavisi için erkek doktor / cinsel terapistle mi, yoksa bayan doktor desteği ile tedaviye başlayacakları konusunda bize sorular iletmektedirler. Bu bölümde bu sorunun cevabı aranmaktadır.

Vajinismusta erkek cinsel terapist ile tedaviye başlamak daha mı zordur?
Son yıllarda pek çok bayan jinekolojik muayene ve tedavileri için erkek jinekologları tercih etmekte, bu konuda ilginç olarak erkek jinekologların bayan jinekolog meslektaşlarına göre daha hassas ve daha duyarlı  olduklarını ifade etmektedirler.

Vajinismus sorunu yaşayan hastaların da bir kısmı erkek terapist ile çözüm ararken, bazıları kişisel – kültürel yapılarından ötürü bayan jinekolog doktor – cinsel terapistleri tercih etmektedir. Bu durum, hastanın tercihine bağlı saygı duyulması gereken bir konudur.

Erkek cinsel terapist ile cinsel tedaviler 
Erkek bir terapist ile cinsel terapiye başlamak ise ilk başta biraz daha zor gibi görünse de, bu sıkıntılar birkaç seansta aşıldıktan ve güven ortamı kurulduktan sonra tedavinin ilerleyişi daha hızlı ve sonuçları daha olumlu olmaktadır. Çünkü vajinismus hastalarımızda sık olarak gördüğümüz utanma, ayıp, yasak gibi tabuların bir an önce yıkılması tedavi sürecini olumlu yönde desteklemektedir. Bu yüzden erkek jinekolog / cinsel terapist ile tedaviye başlamak başlangıçta zor gibi görünse de gerekli güven ilişkisinin kurulmasından sonra tedavinin ilerleyişi ve kısa sürede çözümü için daha uygun bir seçenek olacaktır.

Tarafımızca uygulanan vajinismus tedavilerinde ilk görüşme Avrupa Board Sertifikalı Cinsel Terapist ve Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ tarafından yapılmakta, hastalarımızın egzersiz uygulamalarında ise AİLE DANIŞMANI BAYAN asistanlarımız destek olmaktadır. 

Vajinismus sorununda önemli olan kısa sürede tedavinin tamamlanmasıdır. Bu nedenle hastaların vajinismus tedavi kliniği seçerken iyi bir araştırma yapmalarını ve iyice düşünmelerini öneririz.

Özetle; vajinismus tedavisi için destek sağlayan cinsel terapist erkek veya bayan jinekolog doktor da olsa, önemli olan cinsel terapiler alanında ileri bilgi ve deneyimdir. Diğer taraftan da hastanın cinsel terapist doktor ile kurduğu güven ve etkili iletişim de başarıya ulaşılmasındaki altın anahtarlardır.