facebook

Vajinismus Tedavileri Hakkında Sorular ve CevaplarBu bölümde, vajinismus tedavileri hakkında bize en sık sorulan, en sık merak edilen sorular ve cevapları yer almaktadır.

Vajinismus tedavileri hakkında sizden gelen mailler ve telefonda en sık sorulan sorular ve cevapları ele alınmaktadır.

Devlet hastaneleri vajinismus tedavileri için uygun mudur? (Vajinismus mail)
Vajinismus ve diğer cinsel terapiler hasta ile birebir iletişim ve konsantrasyon gerektiren tedavilerdir.
Vajinismus tedavileri zaman alan, başarıları hasta-hekim arasında güven ilişkisine dayalıdır. Bu nedenle hasta yoğunluğunun fazla, hasta başına ayrılan zamanın az olduğu ve fiziki şartların kısıtlı olduğu yerlerde bu tür tedavilerin başarısı da kısıtlı kalmaktadır.

Birebir iletişim ile konsantrasyonun daha rahat sağlandığı, hastaya ayrılan zamanın daha fazla olduğu, daha konforlu, hasta mahremiyetinin tam olarak sağlandığı butik tarzdaki özel merkezler belki de vajinismus tedavileri için en uygun sağlık alanlarıdır.

Bu nedenlerle biz hastalara tedavileri için devlet hastaneleri, özel hastaneler veya üniversite hastaneleri yerine daha küçük özel vajinismus tedavi merkezlerini önermekteyiz. Burada asıl önemli olan konu güvenebildiğiniz bir terapistle ve sizin için doğru bir tedavi metodu ile cinsel tedaviye başlamanızdır.

Vajinismus tedavisi gördüğüm yerde terapistimin önerdiği “parmak egzersizlerini” bir türlü yapamıyorum. Ne önerirsiniz? (Vajinismus mail)
Pek çok merkezlerde cinsel tedavilerde, davranışsal terapilerin bir parçası olarak parmak egzersizleri uygulanmakta veya ev ödevi olarak parmak egzersizleri önerilmektedir.

Tabi ki her yöntemin bir tekniği ve kolay bir yolu vardır. Parmak egzersizi yaparken gevşemeniz tam olmamış olabilir, korkularınız hala devam ediyor olabilir, kendinize yeterince güvenemiyor veya vajina girişindeki anatomik bölgenin yolunu tam bilemiyor olabilirsiniz.

Eksik olanı bularak, tedavinizi yönlendirmek terapistinizin işidir. Ama illa ki parmak egzersizinde takılıp kalıyorsanız terapistinizin önerdiği başka yöntemlere de geçebilirsiniz.

Parmak egzersizleri pek çok vajinismus hastası tarafından çok sempatik gelmemekte ve rahat uygulanamamaktadır. Parmak egzersizleri yerine, çok daha rahat uygulanabilir “Hasta Dostu” egzersizleri tercih ediyoruz.

Vajinismus tedavisi sonrası cinsel ilişkide ağrı şikayeti ile karşılaşan hastalarda bazı fiziksel problemler de olabilir. Kızlık zarının yüksek kenarlı olması veya Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) problemi olan hastalarda, vajinismusa bağlı cinsel ilişki korkuları tam olarak giderilmiş olsa da ağrı sorunu devam edecektir. O yüzden bir jinekolog muayenesi önerilmektedir. Bu tür durumların da kesin tedavisi mümkündür.

Vajinismus tedavisinde yalnızca hipnoz tedavisi yeterli olur mu?
Hayır. Vajinismus tedavisi için tek başına hipnoz terapisi (hipnoterapi) yetmez. Hipnoz ile tedavi (hipnoterapi) psikoterapilerde diğer tedavi yöntemlerine “ek olarak” uygulanılan bir terapi çeşididir ve hiç bir zaman tek başına bir tedavi yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Vajinismusta yapılan hipnoterapilerdeki amaçlar, bir takım telkin kalıpları ile bilinçaltındaki korkuları azaltmak veya tamamıyla gidermek, kişinin ruhsal anlamda rahatlatılması ve tüm vücut kaslarının gevşetilmesidir.

Biz de müessesemizde hipnoz tedavilerini, ancak uygun hasta gruplarına ve bilişsel-davranışsal terapi yaklaşımlarına ek olarak uygulamaktayız. Bu şekilde tedavi süresi oldukça kısalmakta, hastanın tedaviye ve terapiste güvenci hızla artmakta, problemin çözümlenmesi sağlanmakta ve ileride oluşabilecek nüks etme (problemin geri dönüşü) riskleri en aza düşmektedir.

Özetle; başarıya ulaşan yolda hipnoz ile tedaviler hiç bir zaman kendi başına bir tedavi yöntemi değildir.

Bir psikologdan vajinismus tedavisi görmeme rağmen eşimle ilişki sırasında halen canım yanıyor. Ne yapmalıyım?
Bu durum kendi başına (profesyonel destek almaksızın) vajinismus problemini çözen bazı hastalarda da görülmektedir. Aslında problemi tam olarak çözmek yerine sorunun “kısmen halledilmesi” demek belki de daha doğru olacaktır.

Vajinismus, cinsel birleşmenin olmaması veya sizdeki gibi ağrılı bir şekilde olması durumudur. İlişki anında halen canınızın acıması devam ediyorsa; kayganlaştırıcı jellerden kullanın, gevşemeyi arttırmaya odaklanın, ön sevişmeyi uzun tutun ve her ilişkide hazza konsantre olun. Canının yine de acıyorsa vajinal kasılmalarınız yeterince azalmamış olabilir ve bir miktar daha gevşeme ile ilgili tedavi almanız gerekebilir.

Diğer bir olasılık ise vajina girişinde yangısal bir durum olan “Vulvar Vestibulit Sendrom” problemidir. Bu durum deneyimli bir jinekolog tarafından basit bir jinekolojik muayene sonrasında kolaylıkla tespit edilebilir. Bu problemin tek çözüm yolunun o bölgenin basit bir ameliyatla çıkılması (vestibulektomi operasyonu) olmasına rağmen kliniğimize başvurmadan önce maalesef psikolog muayenehanelerinde aylarca hatta yıllarca gereksiz yere psikoterapi almış olan pek çok kişi bulunmaktadır.

Eğer tedavi sonrası haftada en az 3-4 kez ilişkiniz gerçekleşiyor ve tedavi sonrası en az 3 ay geçmişse, tedavi gördüğünüz vajinismus terapisti ile yeniden görüşmenizi öneririz.

Vajinismus tedavisi görmüş olan hastalar normal doğum yapabilir mi?
Evet. Daha önceden vajinismus tedavisi gören hastalar normal doğum yapabilirler.

Vajinismus tedavisi gören hastalar, normale dönen cinsel ilişkileri haricinde rahat bir şekilde vajina içine tampon yerleştirebilmekte, jinekolojik muayene olabilmekte, smear testleri yaptırabilmektedirler.

Önceden vajinismus tedavisi görmüş ve normal doğumdan korkan, sezaryen konusunda kesin kararlı olan hamilelerin ise illaki normal doğuma zorlamaması gerektiğini düşünmekteyiz.

Eşimle hiçbir şekilde ilişkiye girememe rağmen gebe kaldım. Hamilelikte vajinismus tedavisi yapılabilir mi?
Gerçekten de bakire bir bayan tam bir birleşme olmaksızın eşi ile sürtünme yolu ile ilişki sırasında, dış genital bölüme (vulvaya) dökülen spermler sonucunda hamile kalabilir.

Eğer kişi vajinismus  problemi taşıyor ise ve tesadüfen gebe kalmış ise gebeliğin 3. ayından sonra vajinismus  tedavisi verilebilir. Bu şekilde gebelik döneminde tarafımıza başvuran ve tedavi görmüş olan pek çok vajinismus hastamız olmuştur.

Hamilelik döneminde vajinismus tedavisi için önemli olan nokta kişinin gebeliği ile ilgili bir sorunun olmamasıdır.

Gebeliği ile ilgili erken doğum, düşük tehlikesi, bulantı, kusma, isteksizlik gibi şikayetleri olan gebelere cinsel terapi için doğuma, hatta doğumdan 3 ay sonrasına kadar beklemelerini önermekteyiz. Özellikle annenin lohusalık döneminin atlatılması, annenin ruhsal ve fiziksel yönden rahatlaması, kendisini hazır hissetmesi tedavi sürecini kolaylaştıracaktır.

Cinsel soğukluk ile vajinismus arasında ne fark vardır?
Vajinismus, yine bir cinsel fonksiyon problemi olan cinsel soğukluktan farklı bir kavramdır. Vajinismusta cinsel istek genelde normaldir, ama azalmış veya artmış da olabilmektedir.

Cinsel soğuklukta da ayıp ve günah duygusunun öneminin olmasına karşın, temel sorun kişinin cinsel ilişkiden zevk alamaması şeklindedir. Oysaki vajinismusta başlangıçta cinsel ilişkiye girmede isteksizlik yoktur, ancak ilişki sırasında zarar görme duygusu ön plandadır.

Vajinismustan şikâyetçi olan bir kadında; cinsel arzu ve vajende ıslanma mevcuttur, ancak istense de ilişki başarılamamaktadır. Ancak zaman içinde vajinismus sorununa sahip kadınlarda veya cinsel ilişkide ağrı hisseden (disparoni) bayanlarda cinsel isteksizlik gelişebilmektedir.

Cinsel isteksizlik kişinin kalp hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalıkları, ilaç kullanımları, romatizmal hastalıklar gibi bir takım tıbbi sorunlarına bağlı olarak da gelişebilir. Yine, eşe karşı duyulan ve karşı tarafla paylaşılmaksızın içe atılan “gizli öfkeler” de zaman içinde cinsel isteksizlik oluşturabilir. Nadiren, bazı durumlarda cinsel isteksizlik ve vajinismus birlikte görülebilmektedir. Bu durumda problemin ana kaynağına inmek önem taşımaktadır.