facebook

Vajinismus Tedavi MerkezleriVajinismus hastalarının tedaviye başlamadan önce en büyük sorunu, hangi doktora (vajinismus terapistine) gideceği konuları ve vajinismus tedavi merkezleri / kurumları hakkındaki endişeleridir.

Vajinismus tedavi merkezleri içinde seçim yaparken dikkat etmeniz gereken konular bu bölümde ele alınmaktadır.

Vajinismus tedavi merkezleri seçiminde nasıl bir yol izlenecektir?
Vajinismus tedavi merkezleri / kurumlar için araştırma yaparken hastalar için en etkili iletişim aracı internet olmaktadır.

Cinsel terapilerde ‘güven’ son derece önemlidir. O yüzden hastaların güvenebilecekleri, doğru ve bilimsel çalışan vajinismus merkez için seçimi çok önemlidir. İnternet üzerinden araştıran hastaların gidecekleri merkezler konusunda güven sorunu yaşamaları doğaldır.

Seksoloji branşı ülkemizde yoktur
Ülkemizde cinsel terapi veya diğer adı ile seksoloji konusunda bir üst ihtisas alanı bulunmamaktadır. Cinsel terapiler ile ilgili çalışan kişiler, cinsel terapiler konusunda kendi imkânları ile eğitimler almış ve kendisini geliştirmiş hekimlerdir. Cinsel terapiler konusunda ülkemizde daha çok jinekolog, psikiyatr ve pratisyen hekimler çalışmaktadır.

Vajinismus tedavi yetkisi hekime aittir
Aile danışmanı, psikolog, sosyolog, PDR (Psikolojik Danışmanlık – Rehberlik) branşlarında çalışan sağlık personelleri de tedavi değil yalnızca “danışmanlık” hizmetleri verebilirler.

Vajinismus tedavileri ile ilgili tüm uygulamalar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tamamen hekimlerin görevidir. Ancak maalesef bu koşul, yapılan kural ihlalleri ile bozulmakta ve bilgisi olmayan hastalar vajinismus tedavi merkezleri ismi altında çalışan yerlerde maddi – manevi kayıplara uğramaktadır. Tüm dünyada hasta tedavi yetkisi tıp fakültesi mezunu hekimlere aittir.

Vajinismus sorunu tedavi gerektiren bir cinsel sorundur
Vajinismus sorununun bir cinsel problem olduğu, mutlaka tedavi ile çözümlenmesi gerektiği düşünüldüğünde vajinismus müessese araştırması yapılırken, cinsel tedaviler konusunda deneyimli bir cinsel terapist hekimin seçiminin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Vajinismus müessese seçimi için neler göz önüne alınmalıdır?

Vajinismus tedavi merkezleri seçiminde dikkat etmeniz gereken konular:

 • Vajinismus tedavi merkezleri; deneyim, kaç yıldır bu konuda çalıştığı, bu konuda kaç hasta tedavi ettiği, merkezin kaç yıldır olduğu, yılda kaç hasta tedavi ettiği
 • Vajinismus tedavileri için başarı oranı
 • Bazı internet sitelerindeki veya sosyal medya (facebook, tweeter) forumlarındaki yorumlar: Sosyal medya yorumları araştırmanız için en etkili rehber olabilir.
 • Forum veya internet sitelerindeki hasta yorumları
 • Tedavi görmüş olan hastaların referans olma durumları: Kurumun size sağlayacağı referans hastalara ait telefon veya mail adresleri ile referans hastalarla görüşme yapabilme ayrıcalığı
 • Vajinismus tedavi merkezleri tarafından yapılan bilimsel çalışmalar
 • Tedavi toplam kaç gün sürecek ve maliyeti nasıl belirlenecek
 • Tedavi süresince eş katılımı şartı var mı?
 • Vajinismus tedavisi sırasında cerrahi bir işlem yapılacak mı?
 • Yapılacak tedavi sizin için uygun mu?

Vajinismus tedavi merkezine geldiğinizde:

 • Hekimin (Vajinismus terapistinin) size yaklaşımı ve onunla kurduğunuz iletişim
 • Vajinismus tedavi merkezleri içinde çalışan terapistinin ve çalışanlarının size verdiği güven, sizde oluşturduğu ilk izlenim
 • Yardımcı personelin duyarlılığı, samimiyeti ve güler yüzlülüğü.
 • Tedavi göreceğiniz ortamın temizliği, konforu ve size yaşattığı rahatlık
 • Konaklama ve diğer sosyal konularda size sunulan avantajlar

2003 yılından günümüze Ankara Kavaklıdere semtinde hizmet veren ofisimizdeki vajinismus tedavileri Jinekolog ve Avrupa Board sertifikalı (fellow) cinsel terapist Dr. Süleyman Eserdağ ve ekibi tarafından verilmektedir.