facebook

Vajinismus Eşleri Neler Hisseder?Vajinismus bir çift sorunudur. Hem kadınlarda hem de erkek eşlerde ciddi sıkıntılar oluşturmaktadır. Bazen erkek eşlerde çok daha fazla psikolojik sıkıntıların yaşanmasına neden olabilir. Çözüme tam olarak kavuşulmaması durumunda boşanmalara kadar gidebilen evlilik sorunlarına dönüşebilir. Bu nedenle erken dönemde tedavi şarttır, sorun ihmal edilmemelidir.

Vajinismus erkek eşleri ilişkide neler hisseder?
Vajinismus eşleri de ilişkide hayal kırıklığı yaşamaktadırlar. Sevdikleri eşleri ile birleşme anı geldiğinde “sanki o bölge tamamen kapalıymış, darmış, sanki penis içeri girerken duvara çarpıyormuş” gibi hisler yaşar ve bu duruma da bir türlü anlam veremezler.

Başarısız her ilişki denemeleri sonrasında ise iki taraflı hüzün, sıkıntı, çaresizlik ve pişmanlık duyguları çiftlerin tüm psikolojilerini etkiler. Zaman içinde vajinismus problemi yalnızca bir cinsel ilişki problemi olarak kalmayıp çiftlerin tüm sosyal hayatlarını ve evliliklerini etkileyecek boyutlara taşınmaktadır. Hem kadın hem de erkek eş arasında öfkelenmeler, sudan sebeplerle tartışmalar sık olarak izlenmektedir.

Evlilik İçin Cinsellik Önemlidir!
Cinsellik, aile bütünlüğünün temel unsurlarından birisidir. Bu nedenle cinselliğin eksikliği durumunda birbirini domino taşı gibi zincirleme olarak etkileyecek problemler ortaya çıkmaktadır.

Vajinismus hastalığının üstesinden gelmek için evde kendi başlarına çalışan bayanlar zaman içinde sıkılabilmekte ve bu sorunun kendi başlarına çözülememesi kendilerinde olan umutsuzlukları, karamsarlıkları daha da arttırabilmektedir.

Aşırı anlayışlı erkek eşler çözümü geciktirir!
Pek çok vajinismus hastası eşinden de destek görememektedir. Pek çok eş aşırı sabırlı veaşırı  anlayışlı davranmakta, sorunu kabul etmemekte, görmezlikten gelmekte, hatta böyle bir problem için tedaviye gerek olmadığını dahi düşünmektedir. Bu tür tedav dirençleri boş yere yılların harcanmasına neden olur. Vajinismus mutlaka profesyonel destekle çözüme kavuşan bir problemdir.

Eşi küçümseme, aşağılama asla doğru değildir
Bazı vajinismus eşlerinin kendi eşlerine söyledikleri “bu sorun sende bitiyor, bunu ancak sen aşabilirsin, başka kimse sana yardım edemez” gibi söylemler maalesef yangına körükle gitmekten başka bir şey değildir. Bunun yerine bir an önce sorunu kabul etmek ve vajinismusun üstesinden gelmek için harekete geçmek daha doğru bir tavır olacaktır.

Hem evliliğin ileride gelişebilecek çözümsüz sorunları ile karşı karşıya kalmamak hem de tüm hayatınızı sıkıntılara sokabilecek bu problemin daha da büyümemesi açısından vajinismus hastalarına mutlaka profesyonel destek almalarını önermekteyiz.

Vajinismusta eş desteği
Vajinismus sorunundan kurtulmanın anahtarlarından birisi de çift olarak hareket etmektir. Vajinismusta eş desteği şarttır; erkek eşler tedaviler konusunda pozitif motive edici – destekleyici olmalıdır, bu şarttır.

Tarafımızca uygulanan vajinismus tedavilerine, çift olarak katılma zorunluluğu yoktur. Erkek eşler, iş yoğunluğundan ötürü vajinismus tedavisine katılamasalar bile eşlerini gün içinde telefonla arayarak destek vermelidirler.

Tedavi öncesi olumsuz düşüncelere ve hislere sahip vajinismus eşleri, tedavi sonrasında başarı ile tamamen olumlu his ve duygulara sahip olacaktır.