facebook

Vajinismus BelirtileriVajinismus belirtileri içinde en sık tarif edilen durum, cinsel ilişkide birleşme anı geldiğinde bayanın kendisini kasarak, bacaklarını kapatması ve bu şekilde ilişkinin gerçekleşememesi şeklinde kendisini gösterir.

Cinsel ilişki sırasında canı çok acıyan veya daha sıklıkla acıyacağını düşünen kişi kendisini kapatmakta, geriye çekmekte, bacaklarını kapatıp eşini de iterek ilişkiyi bitirmektedir. Bu bölüm içinde vajinismus belirtileri ve değişik görünme şekilleri ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

Vajinismus hastalarının bir kısmı ise ilk geceyi yani ilk ilişki deneyimini yaşamışlar, ancak daha sonrasında ilişkiye giremez hale gelmişlerdir. İlk cinsel ilişki deneyimlerinde kendilerini kasmalarına bağlı olarak canlarının acıması veya kanamalarının olması ilişkiye karşı bir korku oluşturmuştur. Yani kızlık zarı (bekâret) bozulmuş, ancak daha sonraki ilişkilerde kasılmalara bağlı olarak ilişkiler imkânsız hale gelmiştir.

Genital alan ile barışık değildirler

Vajinismus sorunlu bayanların pek çoğu kendi genital bölgeleri ile barışık değildir. O bölgeye kendilerinin veya eşlerinin bakmaları, dokunmaları bile kendilerine hoşnutsuzluk verir. O bölge sanki vücutları içerinde kendilerine ait olmayan, çok özel bir alandır. Hatta sırf bu yüzden genital temizliğini bile korkarak yapan vajinismus hastaları mevcuttur.

Genital alan ile barışık olmamak vajinismus belirtileri arasındadır.

Cinselliğe kapalı olmak da vajinismus belirtileri arasındadır

Vajinismus hastalarının pek çoğu cinselliğe karşı kapalı ve bilgi eksiklikleri ile yetiştirilmiştir. Yanlarında cinsellik ilk ilgili konuşmaların yapılması, hatta belden aşağı fıkraların anlatılması bile çoğu zaman kendilerinde hoşnutsuzluklara neden olmaktadır.

Vajina içine yabancı madde alamama da vajinismus belirtisidir

Vajina içine parmak sokamama, fitil veya tampon yerleştirememe gibi sıkıntılar da vajinismus belirtilerindendir.

Yine vajinismus belirtileri arasında bu soruna sahip kadınların hemen hemen tamamı vajinal muayeneden korkmakta ve çekinmektedirler; vajinal ultrasona giremezler, smear testi yaptıramazlar.

‘Benim canım çok tatlıdır’

Hastaların pek çoğunda muayene olma korkuları hat seviyededir. Çoğu kendilerini “benim canım çok tatlıdır, canım çok kıymetli” diye tarif eder. Dişçi koltuğuna oturmaktan, iğne yaptırmaktan veya kan aldırmaktan dahi korkabilirler. Çok az bir kısmı da kendilerini güçlü görmekte ve bu durumlarının neden başlarına geldiğini bir türlü anlayamadıklarını ifade etmektedirler. Nedenler aysbergin görünmeyen yüzünde yani bilinç altında yatmaktadır.

Vajinismusun kesin teşhisi öncelikle jinekolojik değerlendirmeden geçer…

Vajinismusun kesin tanısı öncelikle yapılacak basit bir jinekolojik değerlendirmeden geçer. 15-20 saniye kadar süren basit bir jinekolojin değerlendirme, jinekolojik muayene masasında yapılır, son derece kolay ve ağrısızdır. Değerlendirmede vajina, kızlık zarı yapısı ve dış genital bölge görsel olarak değerlendirilmektedir. Değerlendirme sırasında her hangi bir alet kullanılmaz.

Bu değerlendirmenin bir amacı da vajinismusun derecesinin saptanmasıdır. Buna göre ne tür bir tedavinin verileceği de önceden kestirilmiş olur. Vajinismusun kesin tanısı için şart olan bu değerlendirme sonrası hastaların tamamı önceden yaşadıkları kaygılarının ne kadar gereksiz olduğunu anlamaktadır. Hatta değerlendirme sonrasında kişilerde kaygılar azalmakta ve derin bir rahatlama ortaya çıkmaktadır.

Özetlemek gerekirse vajinismus belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak vajinismus belirtileri arasında temel ortak özellik genital alan ile ilgili tüm müdahalelerin kişide kaygı ve korku oluşturmasıdır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir? (ÖZET)

  • Cinsel ilişkiye hiç girememe, korku ile kendini bilinçsiz şekilde kasma
  • İlişkide bacakları yeterince açamama, kendini geri çekme ve sonunda bacakları kapatıp eşi iterek ilişkiyi bitirme
  • Her pozisyonlarda değil, yalnızca birkaç pozisyonda ve oldukça çekinerek ilişkinin gerçekleşmesi
  • Zor ve acı çekerek ilişkiye girme (Disparuni)
  • İlişkide penisin vajina içine tam olarak değil de yarım olarak girmesi
  • Vajina içine fitil ve tampon yerleştirememe, parmak sokamama
  • Jinekolojik muayene olamama, vajinal ultrasona girememe, smear testi yaptıramama
  • Cinsellikle ilgili konularda konuşmaktan veya dinlemekten bile kaçınma