facebook

Psikolojik nedenler arasında ise en sık olarak özellikle akrabalar ve arkadaşlar tarafından anlatılan bir takım abartılı ve yanlış ilk gece hikayeleri yer almaktadır. Kişi istemeden de olsa küçüklüğünden itibaren bu tür yanlış hikayelerin etkisi altına girmekte, bir yerde kendisini vajinismus rahatsızlığına hazırlamaktadır.

1- İlk Gece Hikayeleri

İlk gece hikayeleri ülkemizde en sık vajinismus nedenleri arasındadır. İlk gecenin çok zor olacağı, çok ağrılı geçeceği, bazı kişilerde çok kanama ve yırtığa bağlı hastanelerin acil servislerinde dikiş atılması gerektiği, cinsel ilişkide kilitlenme ile rezil olanların olduğu, yanlışlıkla idrar deliğini zorlayarak yırtılanların olduğu gibi düşünceler genç kızlıktan itibaren genç dimağlara yerleşmektedir.

İlk gece hikayeleri genellikle kızlar arasındaki sohbetlerin ana konusudur. Yine ilk gece öyküleri arasında ilişkide “çivi çakılması” , “arı sokması” veya “bıçak kesiği” gibi bir acının hissedildiği, ilişkiden sonra bir ay süreyle kanamasının devam edenlerin olduğu, bir hafta boyunca poposunun üzerine oturamayanların olduğu gibi hikayeler yer alır. Bu hikayeleri çoğaltmak mümkün: İlk gecede tavana kan sıçrayanların olduğu, acıdan kendisini tuvalete kilitleyenlerin olduğu gibi öyküler adeta şehir efsaneleri gibi etrafta kol gezer.

2- Yanlış Yetiştirme Tarzı

Cinsel kimlik çok erken yaşlarda şekillenir. Özellikle 3 ile 8 yaşlar arasında “ödipal dönem” adı verilen dönemde kız ve erkek çocuklarda cinsel kimlik belirginleşir. Pek çok psikolojik rahatsızlığın ve cinsel sorunun kökeninde bu periyotta aile, çevre tarafından verilen mesajlar ile yaşanılan cinsel travmalar yer almaktadır.

Vajinismus sebepleri arasında ülkemizdeki geleneksel, koruyucu-kollayıcı ve tutucu aile yapısı önemli ölçüde yer tutmaktadır.

Ülkemizdeki halen geleneksel ve korumacı aile yapısının baskınlığı, cinselliği tabu olarak gören zihniyetin değişmemesi bu problemin diğer ülkelere göre daha sık olarak görülmesine neden olmaktadır.

Ülkemizde her 10 kadından birisi vajinismus sorunu ile karşı karşıyadır. Bu bazı batılı ülkelere göre 50 kat daha fazla bir orandır.

Direkt Olarak Verilen Cinsel Mesajlar

Vajinismus sebepleri arasında aile ve çevreden en sık olarak verilen direkt mesajlar arasında:

 • Kızım kendini korumalısın,
 • Erkeklerden uzak dur; onlardan arkadaş olmaz,
 • Eteğini kapat, sen artık koskocaman bir kız oldun,
 • Ateşle barut yan yana olmaz,
 • Bisiklete binerken buranı (kasık bölgeni) sakın çarpma, dikkat etmelisin,
 • Yüksekten atlama, kızlığın yırtılır,
 • Kızlığın senin namusundur; onu kaybedersen öl daha iyi,
 • Bacaklarını açarak oturma,
 • Dik yürüme göğüslerin ortaya çıkıyor,
 • Ağaca tırmanırsan kızlığın zarar görür,
 • gibi daha sayılabilecek pek çok mesaj var.

Dolaylı Yoldan Verilen Cinsel Mesajlar

Cinsellikle ilgili koruyucu mesajlar bazen de dolaylı yollardan verilir. Mesela televizyonda bir öpüşme sahnesinin kumanda ile zaplanması gibi. Cinsellik ile ilgili bilgi eksiklikleri de dolaylı cinsel mesajlar arasındadır.

Cinsellikle İlgili Bilgi Eksiklikleri

Yaşa uygun olarak cinsellikle ilgili bilgi eksikliği veya yanlış bilgilendirmeler de ileriki dönemlerde kadınlarda vajinismus, cinsel isteksizlik, anorgazmi (orgazm olamama), erkeklerde de erken boşalma, sertleşme sorunu, cinsel isteksizlik gibi sorunlara yol açabilir.

Cinsellikle ilgili ilk bilgiler aile tarafından verilmelidir. Çocuklara aileleri tarafından her yaşta verilebilecek bilgiler vardır. Aile tarafından yeterli bilgi verilmediği zamanlarda bilgiler çevreden ve yalan- yanlış bir şekilde doldurulacaktır. Bu yanlış ve abartılı bilgiler de ileri yaşlarda cinsel sorunlara neden olabilmektedir.

İyi Kız Olma Sendromu Nedir?

Vajinismus nedenleri arasında yetiştirme tarzı ile uygun olarak “iyi kız olma sendromu” adı verilen bir durum daha vardır. Bu kişiler mükemmeliyetçi, çalışkan, idealist ve iç disiplini oldukça yüksek şekilde aileleri tarafından yetiştirilen ailelerinin “iyi kızlarıdır”.

Aileleri baskıcı ve tutucu olmamalarına rağmen kendi iç disiplinleri nedeni ile ailelerinin yüzünü kızartacak en ufak bir davranıştan bile kaçınmaktadırlar. Çoğunun okul dönemlerinde flörtleri bile olmamıştır.

İyi kız olma sendromu ve mükemmeliyetçi kişilik yapılanması da vajinismusun nedenleri arasındadır.

3- Cinsel Travmalar

Cinsel travmalar da psikolojik kökenli vajinismus nedenleri arasındadır.

Küçüklükte ve ergenlik döneminde yaşanan cinsel taciz, tecavüz, cinsel istismar ve ensest ilişki gibi cinsel travmalar da ileri yaşlarda vajinismusa neden olabilmektedir. Cinsel tacizler elle, sözle (laf atma şeklinde) veya cinsel organla yapılabilir.

Aslında cinsel taciz ve tecavüz gibi travmalar vajinismus haricinde cinsel isteksizlik, cinsel ilişkide ağrı gibi sorunlarında sebepleri arasındadır.

Cinsel travmalar psikolojik kökenli vajinismus sebebidir.

Cinsel Travmalar Arasında:

 • Çocuklukta anne babanın cinsel ilişkisine duyarak veya görerek şahit olmak,
 • Doğum seyredip korkmak,
 • Kız veya erkek arkadaşı masturbasyon yaparken görüp iğrenmek,
 • Pornografik film izleyip tiksinmek,
 • İnternetten veya canlı olarak bir doğumu seyredip korkmak da vajinismusa neden olan diğer cinsel travmalardır.

Cinsel sorunların çözümünde bu tür enfeksiyonların da tedavisi önemlidir.

Psikolojik Nedenli Vajinismus ve Tedavisi

Vajinismusun tedavisi de nedene yönelik olmalıdır. Psikolojik sorunlar modern cinsel terapilerle halledilebilir.

Vajinismus sorunu psikolojik nedenli ise öncelikle cinsellikle ilgili doğru bilgilerin verilir. Daha sonrasında uygulanan davranışsal cinsel terapi yöntemleri ile de kalıcı sonuca ulaşılmaktadır.