facebook

Kızlık Zarı Problemleri ve VajinismusKızlık zarı ile ilgili problemler vajinismusa oldukça fazla bir şekilde yol açmaktadır. Diğer taraftan cinsel ilişkiye girme sorununu çözme maksadı ile yapılan kızlık zarı ameliyatlarının çoğu gereksizdir.
Bu bölümde kızlık zarı problemleri ve vajinismus arasındaki ilişki ele alınmaktadır.

Kızlık zarı problemleri ve vajinismus ilişkisi
Kızlık zarı problemleri vajinismusa en sık olarak neden olan organik (yapısal) nedenler arasındadır.

Kızlık zarının normalden kalın, sert ve yüksek oluşu cinsel penetrasyon sırasında penisin içeriye girmesine engel olarak cinsel ilişkiyi olanaksız hale getirebilir.

Maalesef pek çok hasta bu tür bir probleme sahip iken ve bu tür bir sorunun tek tedavi seçeneği basit bir cerrahi operasyon iken gereksiz yere aylarca psikoterapilerle maddi manevi yıkıma uğramaktadırlar.

Kızlık zarı sorunu olan, bir vajinismus hastasının öyküsü
Tarafımıza başvuran vajinismus hastamız K.U bunlardan yalnızca birisidir:
1.5 yıllık evli olan hastamız gittiği üç ayrı psikolog tarafından, 1.5 yıl süresinde pek çokcinsel terapi almıştır. Psikologlar tarafından kendisine önerilen parmak egzersizlerini bir türlü yapamayan K.U’ ‘ya gevşeme ve rahatlamaya yönelik pek çok cinsel terapi yanısıra hipnoz tedavisi dahi denemiştir. Daha sonra şikayetlerinde en ufak bir azalma olmaması üzerine tarafımıza başvurmuştur.

Yapılan jinekolojik muayene sonucunda hastada kızlık zarının ‘yarım ay şeklinde’ yüksek kenarlı ve kalın olduğunu tespit edildikten sonra, basit bir işlemle lokal anestezi eşliğinde kızlık zarı operasyonla çıkartıldı. Daha sonra hastaya uygulanan 2 günlük bir cinsel terapi ile hastanın vajinismus sorunu tamamen ortadan kalkmıştır.

Normalde vajinismus hastalarına kızlık zarı çıkartma işlemi (hymenektomi operasyonu) ancak bu tür gerekli durumlarda uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; ortada bir organik neden yokken yapılan cerrahi işlemler hastaya fayda değil zarar verir.

Kızlık zarında hiç bir problemleri olmadığı halde, kızlık zarını ameliyatla aldıran hastaların cinsel ilişkiye girememe sorunları aynen devam edecektir. Hatta kızlık zarının ameliyatla alınması sonrasında, tedavi olamadıklarını görmeleri hastaların umutsuzlukları bir kat daha arttıracaktır.

Vajinismus hastaları için kızlık zarı ameliyatları
2003 yılından bu yana hizmet veren müessesemizdeki gözlemlerimize göre cinsel ilişkiye giremeyen hastalarının yaklaşık % 5’inde kızlık zarı ile ilgili ilave bir sorun vardır. Vajinismus hastaları için yapılan kızlık zarı ve vajina ameliyatları şu şekilde özetlenebilir:

Kızlık zarının ameliyatla alınması
Kızlık zarının normalden kalın ve sert oluşu durumlarında, kızlık zarının ameliyatla alınması  yapılabilir (Himenoktomi operasyonu).

Kızlık zarının kesilmesi
Bazı uygun olgularda ise kızlık zarı alınmaksızın, yalnızca üzerine  bir kesi de yapılabilir (Himenotomi operasyonu). Özellikle kızlık zarı yüksek ve ince kenarlı ise himenotomi operasyonu ile vajina girişi rahatlatacaktır.

Vajina genişletme ameliyatı
Kızlık zarı kalın ve vajina girişinde darlık olan vajinismus hastalarında kızlık zarı çıkartılırken vajina girişi de rahatlatılabilir (Vajina girişi genişletme operasyonu). Böylelikle cinsel ilişki son derece rahat bir hale gelecektir.

Cinsel Problemlerin Çözümünde Jinekolog Doktor Muayenesi Şarttır!
Her türlü cinsel problemde kesin tanı için gidilecek ilk adres bu konuda uzman bir jinekolog doktor olmalıdır.

Vajinismus, disparoni ve anorgazmi gibi tüm kadın cinsel fonksiyon problemlerinin kökeninde yapısal (organik) nedenler yer alabilir. Yapılan bir dakikalık basit bir jinekolojik değerlendirme sonucunda kızlık zarı, vajina veya genital alan ile ilgili diğer bölgelerde doğuştan veya daha sonradan kazanılmış patolojiler olabilir. Bu tür sorunlar ilaç tedavileri veya cerrahi işlemler ile çözüme kavuşabilmektedir.

Kızlık Zarı Yapısının Değerlendirilmesi Vajinismus Tedavisinde Önemlidir!
Yukarıdaki örnekte de yer alan kızlık zarındaki anatomik engele bağlı vajinismus sorununun yaşanması çok nadir görülen bir durum değildir. Ancak diğer taraftan her ilişkiye giremeyen vajinismus hastasının kızlık zarını almak da çözüm üretmeyecektir. Vajinismus problemleri tedavisine başlamadan önce kızlık zarı ve vajina ile ilgili anatomik engeller her zaman akılda tutulmalıdır.