facebook

Jinekolog Doktor Yaklaşımları ve VajinismusBazı durumlarda hatalı bir şekilde doktor ve jinekolog doktor tutumlarına bağlı olarak vajinismus problemi ortaya çıkabiliyor. Bu bölümde tıp içinden kişilerin, özellikle de jinekolog hekimlerin neden oldukları vajinismus problemleri ortaya konulmaktadır.

Jinekolog doktor tutum ve yaklaşımları sonrası vajinismus problemi
Vajinismus genellikle hiç ilişkiye girememiş, evlendiği andan itibaren bakire olan kişilerde gözlenen bir problemdir (Primer vajinismus).

Bazen de daha önceden cinsel ilişkiye normal şekilde girmesine rağmen, sonradan gelişmiş bir sorun olarak da karşımıza çıkabilir (Sekonder vajinismus).

Sekonder yani sonradan ortaya çıkan vajinismus, ağrılı doğum ve birtakım cinsel travmalardan kaynaklanırken, bazen de jinekolog doktorlar tarafından yapılan hatalı veya sert jinekolojik müdahaleler sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Jinekolog doktor hataları sonucunda kişilerde oluşan vajinismusa “iatrojenik vajinismus” (hekim nedenli vajinismus) adı verilir.

Jinekolog doktorların jinekolojik muayene, düşük, kürtaj ve doğum sırasındaki tutum ve davranışları vajinismus problemine yol açabilir.

Jinekolog doktor tarafından hangi jinekolojik işlemler vajinismusa nasıl neden olabilir?
Sert bir jinekolojik muayene
Hızlı, sert ve kaba şekilde yapılmış bir jinekolojik muayene tecrübesi sonrasında bir kadında vajinismus ve hatta cinsel soğukluk gelişebilmektedir.

Jinekolog doktor tarafından yapılan jinekolojik muayeneler ile bilinçdışına yerleşen her türlü korkular,kişinin eşiyle cinsel ilişki sırasında kendisini kasmasına ve bunun sonucunda ilişkilerinin son derece ıstırap dolu geçmesine sebep olabilir.

Nitekim tarafımıza daha önceden hiçbir problemi yok iken daha sonradan kazanılmış vajinismus problemi ile gelen 40 yaşında ve iki çocuk annesi bir bayan, kendisindeki sorunun tamamıyla daha önce gittiği bir bayan jinekolog tarafından uygulanan sert bir jinekolojik muayene sonrasında ortaya çıktığını bizlere ifade etmekteydi.

Jinekolojik müdahaleler
Zor geçen, yeterli anestezi verilmeden yapılan, ağrılı jinekolojik işlemler de vajinismus sebebidir. Bir vajinismus hastamız, yeterli anestezi almadan ve canının çok yanması ile yaşadığı kötü bir kürtaj tecrübesi sonrasında vajinismus problemine sahip olmuştu. Bu tür ağrı verici jinekolojik cerrahi girişimler kişilerin bilinçaltı derinliklerine korku tohumları ekerek eşi ile ilişki sırasında vajinismus gibi cinsel problemlere sebebiyet verebilmektedir.

Ergenlik dönemindeki jinekolog doktor muayeneleri önemlidir!
Ergenlik ve adölesan dönemlerde vajinal akıntı, adet düzensizlikleri veya kasık ağrıları gibi değişik nedenlerle jinekolog doktor tarafından yapılan ilk jinekolojik muayene ve görüşmeler de son derece önem kazanmaktadır.

Normal olarak bu ilk jinekolojik muayeneleri sırasında genç kızlar son derece sıkılgan ve utangaç davranabilirler. Daha sonraki hayatlarında bu hassas genç beyinlerin derinliklerinde “jinekolojik muayene fobileri” oluşmaması için jinekolog doktorların yargılayıcı, aceleci, aşağılayıcı ve küçümseyici olmaması, olabildiğince rahat, anlayışlı, sabırlı ve sakin bir tavır sergilemesi son derece önemlidir.

Diğer yandan yine bize vajinismus problemleri ile başvuran bazı hastalarımızla yaptığımız görüşmelerde evlenmeden önce gittikleri jinekolog bir doktor tarafından  kendilerine “senin kızlık zarın çok kalın, ilk gecede kanaman ve ağrın çok olacak” gibi olumsuz telkinler maalesef yarardan çok zarar getirmiştir. Bir kişide ağrı ve kanama beklentisi yaratmak, vajinismus için potansiyel aday oluşturmak demektir.

Jinekolog doktor seçimi ve vajinismus problemi
Gerek toplum gerekse jinekolog doktorlar tarafından istemeden bireylerin zihnine işlenen cinsellik, kızlık zarı, ilk gece ile ilgili her türlü yanlış-abartılı bilgiler ile birlikte jinekolojik muayene, doğum, düşük, kürtaj gibi yaşanılan her türlü olumsuz jinekolojik, fiziksel ve psikolojik travmalar; başta vajinismus olmak üzere ileriki cinsel hayatta tahmin edilemeyecek bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle vajinismus sorunundan kaçınmak için jinekolog doktor seçimi çok önemli bir konudur.