facebook

Evli Olmayanlar İçin Vajinismus TedavisiSon zamanlarda kliniğimize evli olmayan (bekâr), ancak vajinismus sorunu yaşayan bayanlar müracaat etmektedir. Tarafımızca evli olmayanlar (bekar veya boşanmış bayanlar) için de vajinismus tedavisi yapılmaktadır.

Evli Olmayan – Bekarlar İçin Vajinismus Tedavisi Kimleri Kapsar?

1) Partnerleri Olan Bayanlar

Günümüz koşullarında bizim toplumumuzda da evli olmadığı halde cinselliği yaşamak isteyen pek çok bayan bulunmaktadır. Bu bayanlar partnerleri ile ilişki denemelerinde başarısızlıkla karşılaştıkları zaman hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Bu durumda da kendilerine olan öz güvenleri azalmakta, sosyal hayatları, iş hayatları veya okul başarıları ile ilgili olumsuz etkiler ortaya çıkmaktadır.

2) Evlenmeyi Düşünen Çiftler

Evlenmeyi düşünen veya evlilik hazırlığı içerisinde olan, nişanlı veya sözlü çiftler evlenmeden önce cinselliği yaşamayı isteyebilmektedir. Bu tarz girişimlerde bulunan çiftler cinsel ilişki denemelerinde başarısız olup hüsrana uğrayabilirler. Evliliğin stresinin yanı sıra vajinismus probleminin getirdiği ağır yükle birlikte uğraşmak istemeyen çiftler problemlerini ertelemeden, evlilik öncesi bu sorunlarından kurtulmak amacıyla tedavi arayışı içine girebilirler.

3) Boşanmış (Dul) Bayanlar

Vajinismus sorununu sahip bazı bayanlar vajinismus veya başka sebeplerle eşlerinden boşanmış olabilirler. Bu durumda yeni bir hayat kurma aşamasında aynı sıkıntıları yeniden yaşamamak adına; kendi başlarına korkularını yenmek, kasılmalarından kurtulmak için tedavi arayışına girebilmektedirler.

Bazı bayanlar, vajinismus sorununu yaşamakta, ancak evli olmadığı için bu sorununu saklamakta ve vajinismus tedavi merkezlerine başvurmaktan çekinebilmektedir. Günümüzde cinsellik her kadının hakkı olarak görülmektedir.

4) Evli Olmayan (Bekar Bayanlar) İçin Vajinismus Tedavileri Nasıldır?

Uygulanan tedavi yöntemleri tamamen hasta odaklı ve kişiye özel yöntemlerden oluşmalıdır. Vajinismus tedavi yöntemleri tamamen hastanın sorununa uygun olarak şekillendirilmelidir.

Evli olmayan vajinismus hastaları bireysel (yalnız) veya çift olarak cinsel terapilere katılabilmektedirler.

Bekar bayanlar için uygulanan vajinismus tedavi yöntemleri evli olanlarla birebir aynıdır. Tedavilerde genel olarak bilişsel – davranışsal cinsel terapi yöntemleri uygulanmaktadır.

Vajinismus problemi profesyonel bir destek alınmadan tek başına çözümlenebilecek bir problem değildir.

Tarafımızca yapılan ‘vajinismus terapileri’ ortalama 3 gün sürmekle birlikte, ileri düzey (ağır) vajinismus hastalarında bu süre 4-5 günü bulabilir.

Evli olmayanlar için vajinismus tedavisi son derece kolay, ağrısız ve herkesin uygulayabileceği tedavi yöntemlerini içermektedir. Bu yüzden sorununu ertelemeden bir an önce kurtulmak amacıyla, konusunda uzman merkezlere başvurulması son derece önemlidir.