facebook

Erkeklerdeki cinsel tecrübesizlik ve cinsel sorunlar da ilişkiye girememe sebebidir.

Kendi tecrübelerimize göre erkeklerdeki cinsel tecrübe eksikliği de vajinismusun sebepleri arasındadır. İlişki sırasında penisin nereye gireceğinin bilinmemesi kadınlarda can acıma korkusuna neden olarak istemsiz vajinal kasılmalara neden olabilir. Yani erkekteki bilgi eksikliği veya cinsel sorunlar kadını da direkt olarak etkilemektedir.

Pek çok çiftin vajinismus nedenleri arasında, erkek ve/veya kadındaki cinsel tecrübe eksiklikleri önemli yer tutmaktadır.

Vajinismus veya cinsel ilişkiye girememe sorunu yaşayanların çoğunda iki taraflı (hem kadın hem de erkekte) cinsel ilişki bilgi ve deneyim eksiklikleri bulunmaktadır.

Birliktelik Problemleri

Erkek eşe ait öfke ve kırgınlıklar da kadında gizli öfkeye neden olabilir. Gizli öfke cinselliğin en büyük düşmanlarından birisidir ve ilişki sırasında kadının istemsiz bir şekilde kasılmasına neden olabilir. Yeni evlenen çiftlerde evlenme sırasında aileler arasında yaşanılan tatsızlıklar, sürtüşmeler evlilik sorunlarına ve bu tür evlilik sorunları da cinsel sorunlara dönüşmektedir.

Erkeklerde İlk Gece Korkusu

Bazı erkeklerde aynı kadınlar gibi cinsel ilişkide korku ve kaygıyı yaşamaktadırlar. Aşırı heyecanlanma sonucu sertleşme ve erken boşalma sorunu yaşayanlar da bulunmaktadır. Erkeklerdeki ilk gece korkusu; genelde yetiştirme tarzı, cinselliğe bakış ve cinsellikle ilgili bilgi tecrübe eksikliklerine bağlıdır.

Erkeklerdeki Cinsel Sorunlar ve Cinsel İlişkiye Girememe

Erkeklerdeki cinsel isteksizlik, erken boşalma ve sertleşme sorunları (iktidarsızlık) da cinsel ilişkiye girememe nedenidir.

Bazı durumlarda hem kadında hem de erkek eşteki cinsel sorunlar birlikte görülebilmektedir. Bu durumlarda evlilik terapisi, erkek eşe de cinsel terapi uygulamaları yapılabilir.

Vajinismus sorununda erkek eşlerde görülen cinsel sorunlar ve evlilik problemleri de eş zamanlı olarak tedavi edilmelidir.