Vajinismus Belirtileri

Vajinismus Nasıl Anlaşılır?   •   Belirtileri Nelerdir? Vajinismus

Vajinismus cinsel ilişkide birleşme anı geldiğinde bayanın kendisini kasarak, bacaklarını kapatması ve bu şekilde ilişkinin gerçekleşememesi, gerçekleşememesi sorunudur. Cinsel ilişki sırasında canı çok acıyan veya daha sıklıkla acıyacağını düşünen kişi kendisini kapatmakta, geriye çekmekte, bacaklarını kapatıp eşini de iterek ilişkiyi bitirmektedir. Bu bölüm içinde vajinismus belirtileri ve değişik görünme şekilleri ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

Birincil Vajinismus
Vajinismuslu bayanların pek çoğu hayatları boyunca hiçbir zaman ilişkiye girememişlerdir; yani diğer bir tabirle halen bakiredirler. Kızlık zarının bütünlüğünün korunduğu bu durum "Primer vajinismus" (Birincil vajinismus) olarak bilinmektedir.

İkincil Vajinismus
Daha az görülen bir kısmı ise önceden cinselliği yaşamalarına rağmen yaşadıkları zor bir doğum, jinekolojik muayene, kürtaj, cinsel taciz veya tecavüz gibi cinsel travmalar sonrasında ilişkiye artık giremez hale gelmişlerdir. Bu da "Sekonder vajinismus" (İkincil vajinismus) olarak bilinmektedir.

Vajinismus hastalarının bir kısmı ise ilk geceyi yani ilk ilişki deneyimini yaşamışlar, ancak daha sonrasında ilişkiye giremez hale gelmişlerdir. İlk cinsel ilişki deneyimlerinde kendilerini kasmalarına bağlı olarak canlarının acıması veya kanamalarının olması ilişkiye karşı bir korku oluşturmuştur. Yani kızlık zarı (bekaret) bozulmuş, ancak daha sonraki ilişkilerdeki kasılmalara bağlı olarak ilişkiler imkansız hale gelmiştir.

Genital alan ve cinselliğe kapalı olmak da vajinismus belirtileri arasındadır ...
Vajinismuslu bayanların pek çoğu kendi genital bölgeleri ile barışık değildir. O bölgeye kendilerinin veya eşlerinin bakmaları, dokunmaları bile kendilerine hoşnutsuzluk vermesi de vajinismussun belirtileri arasındadır.

Diğer taraftan vajina içine parmak sokamama, fitil veya tampon yerleştirememe gibi sıkıntılar da vajinismus belirtilerindendir.

Yine vajinismus belirtileri arasında bu soruna sahip kadınlarının hemen hemen tamamı vajinal muayeneden korkmakta ve çekinmektedirler; vajinal ultrasona giremezler, smear testi yaptıramazlar.

Hastaların pek çoğunda muayene olma korkuları hat seviyededir. Çoğu kendilerini "canım çok tatlıdır" diye tarif eder. Dişçi koltuğuna oturmaktan, iğne yaptırmaktan veya kan aldırmaktan dahi korkabilirler. Çok az bir kısmı da kendilerini güçlü görmekte ve bu durumlarının neden başlarına geldiğini bir türlü anlayamadıklarını ifade etmektedirler. Nedenler aysbergin görünmeyen yüzünde yani bilinç altında yatmaktadır.

Vajinismusun kesin teşhisi öncelikle jinekolojik değerlendirmeden geçer ...
Vajinismusun kesin tanısı öncelikle yapılacak basit bir jinekolojik değerlendirmeden geçer. 15-20 saniye kadar süren basit bir jinekolojin değerlendirme, jinekolojik muayene masasında yapılır, son derece kolay ve ağrısızdır. Değerlendirmede vajina, kızlık zarı yapısı ve dış genital bölge görsel olarak değerlendirilmektedir. Değerlendirme sırasında her hangi bir alet kullanılmaz.

Bu değerlendirmenin bir amacı da vajinismusun derecesinin saptanmasıdır. Buna göre ne tür bir tedavinin verileceği de önceden kestirilmiş olur. Vajinismusun kesin tanısı için şart olan bu değerlendirme sonrası hastaların tamamı önceden yaşadıkları kaygılarının ne kadar gereksiz olduğunu anlamaktadır. Hatta değerlendirme sonrasında kişilerde kaygılar azalmakta ve derin bir rahatlama ortaya çıkmaktadır.

Özetlemek gerekirse vajinismusun belirtileri kişiden kişiye farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak vajinismus belirtileri arasında temel ortak özellik genital alan ile ilgili tüm müdahalelerin kaygı ve korku oluşturmasıdır.

Vajinismus belirtileri nelerdir? (Özetle)

  • Cinsel ilişkiye hiç girememe, korku ile kendini bilinçsiz şekilde kasma
  • İlişkide bacakları yeterince açamama, kendini geri çekme ve bacakları kapatıp eşi iterek ilişkiyi bitirme
  • Zor ve acı çekerek ilişkiye girme (Disparuni)
  • İlişkide penisin vajina içine tam olarak değil de yarım olarak girmesi
  • Vajina içine fitil ve tampon yerleştirememe
  • Jinekolojik muayene olamama, vajinal ultrasona girememe, smear testi yaptıramama

Vajinismus Tedavileri Kliniğimizde bilimsel yöntemlerle %100 Başarı.
Hastalarımızdan gelen teşekkür mektupları.

Vajinismus Tedavisi Gören Hastalarımızdan Teşekkür Mektupları Vajinismus Tedavisi Gören Hastalarımızdan Teşekkür Mektupları Vajinismus Tedavisi Gören Hastalarımızdan Teşekkür Mektupları Vajinismus Tedavisi Gören Hastalarımızdan Teşekkür Mektupları pix pix

Biliyormuydunuz? Vajinismus hakkında notlar ...

Vajinismus sorununda normalde cinsel isteksizlik olmamasına rağmen bu durum zaman içinde gelişebilir. Cinsel isteksizlik tekrarlanan başarısız ilişkilere bağlıdır ve genellikle tedaviden sonra düzelmektedir. Vajinismus;

  • Doğru merkezde,
  • Doğru tedavi tekniği ile,
  • %100 yenilebilen bir cinsel problemdir.

İletişim Vajinismusun kesin çözümü için bize ulaşın.

Hera kadın Sağlığı Vajinismus Tedavisi Merkezi. Cinsel Terapist ve Jinekolog Operatör Doktor Süleyman ESERDAĞ

Adres: Tunus Cad. No: 48/11 Ankara
Telefon: +90 312 426 85 25
GSM: +90 532 452 06 56
E-mail: hera@vajinismusmerkezi.com